5 najczęściej popełnianych błędów przy sprzedaży mieszkania

Jeżeli planujesz sprzedaż swojej nieruchomość, sprawdź, jakich jest 5 najczęściej popełnianych błędów przy sprzedaży mieszkania. Być może dzięki tym informacjom unikniesz długich miesięcy oczekiwania na zdecydowanego klienta. Pamiętaj też, że zawsze możesz skorzystać z usług profesjonalisty, który doradzi Ci, co zrobić, by szybko sprzedać nieruchomość.

5 najczęściej popełnianych błędów przy sprzedaży mieszkania- źle określona cena

Zbyt wysoka cena mieszkania może skutecznie zniechęcić każdego potencjalnego kupującego. Należy pamiętać, że na realną wartość nieruchomości ma wpływ lokalizacja, stan techniczny lokalu, a nawet piętro, na którym jest on położony. To wszystko, to bardzo istotne parametry, jakie należy wziąć pod uwagę, ustalając cenę mieszkania. Trzeba przede wszystkim przeanalizować mocne i słabe strony nieruchomości. Oferty sprzedaży nieruchomości na portalach ogłoszeniowych nie zawsze są wiarygodnym źródłem wiedzy. Nie warto opierać swoje żądania na cenie, jaką uzyskał sąsiad, sprzedając mieszkanie rok wcześniej. Różnica w rozkładzie pomieszczeń,  w widoku z okna, czy wykończeniu mieszkania, może znacznie wpływać na wysokość ceny. Lepiej więc skorzystać z opcji, jaką jest wycena nieruchomości online lub pomocy agenta nieruchomości, który jako osoba z doświadczeniem w sprzedaży mieszkań, będzie w stanie podać Ci realną do uzyskania cenę za Twój lokal.

Niewłaściwie przygotowane mieszkanie na sprzedaż

Pamiętaj, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Bałagan, czy nieprzyjemne zapachy potrafią skutecznie odstraszyć każdego. Niezaścielane łóżko, podniesiona deska sedesowa, brudne ubrania leżące na podłodze- to wszystko szczegóły, które mają bardzo duży wpływ, na postrzeganie mieszkania przez kupującego. Jeżeli nieruchomość na sprzedaż ma oglądać potencjalny klient, warto wnętrza odpowiednio przygotować. Należy je przede wszystkim posprzątać i wywietrzyć. Bardzo zachęcający jest widok pięknych kwiatów w wazonie, czy zapach świeżo zaparzonej kawy, upieczonego ciasta a także odpowiednie oświetlenie. Jeżeli nieruchomość na sprzedaż jest niezamieszkana, należy wynieść z niej stare meble, dywany, pamiątki rodzinne. W miarę możliwości warto odświeżyć ściany.

Błędnie przygotowane ogłoszenie o sprzedaży mieszkania

Odpowiednio przygotowana oferta sprzedaży mieszkania w portalu ogłoszeniowym to połowa sukcesu. Dobre zdjęcia wcale nie muszą być wykonane profesjonalnym sprzętem. Powinny pokazywać wszystkie zalety nieruchomości. Ważne jest dobre oświetlenie, najlepiej światło dzienne, porządek- jednym słowem wszystko powinno wyglądać tak, byście sami chcieli to mieszkanie kupić. Równie ważny jest odpowiedni opis mieszkania na sprzedaż. Należy określić jego zalety, takie jak lokalizacja, nasłonecznienie, czy znajdujące się w pobliżu  przystanki, szkoły, sklepy. Oferta powinna zawierać dokładny metraż, informację o rozkładzie pokoi, stanie mieszkania, przeprowadzonych remontach. Spacer 3D po nieruchomości na sprzedaż będzie dodatkowym atutem dobrze przygotowanej oferty. W jej treści warto sprecyzować, kto mógłby być nabywcą Twojej nieruchomości. Starsza osoba z pewnością nie będzie zainteresowana mieszkaniem na czwartym piętrze bez windy. Z kolei rodzina z dziećmi, z pewnością doceni mieszkanie z ogródkiem. Dla singla idealna będzie kawalerka w centrum miasta.

Oferty sprzedaży mieszkania, zamieszczane przez różnych pośredników

Często popełnianym błędem przy sprzedaży mieszkania jest współpraca z wieloma agencjami nieruchomości jednocześnie. Jeżeli dziesięciu agentów jednocześnie zajmuje się sprzedażą jednej nieruchomości, zwykle tworzy się chaos. Każdy z agentów wystawia inną cenę, podaje inne parametry. Powtarzające się zdjęcia tego samego mieszkania potrafią skutecznie zniechęcić potencjalnych kupujących. Jeżeli zdecydowałeś się na sprzedaż za pośrednictwem agencji nieruchomości, wybierz jedną firmę, z którą najlepiej podpisz umowę na wyłączność. Agent skupi się w pełni na sprzedaży Twojego mieszkania, zainwestuje środki w wyróżnienie ofert w Internecie, czy banner. Takie działanie znacznie przyspieszy finalną transakcję.

Nieudana sprzedaż mieszkania- brak kompromisu w negocjacjach cenowych

Nieodłącznym elementem każdej transakcji są negocjacje. Oczywiste jest, że jako strona sprzedająca chcesz osiągnąć najwyższą cenę. Naturalne jest również, że kupujący chce kupić za najbardziej korzystną dla siebie kwotę. Każda ze stron chce czuć się wygraną, dlatego wystawiając mieszkanie na sprzedaż, nieznacznie możesz podwyższyć kwotę, by później kupujący mógł ją negocjować. Pamiętaj, by odpowiednio przygotować się do takich rozmów, warto wcześniej sporządzić listę argumentów, którymi będziesz się posługiwał. Jeżeli nie chcesz obniżyć ceny mieszkania, zawsze możesz zaproponować pozostawienie w nim części mebli, czy sprzętu AGD.

Wbrew pozorom sprzedaż mieszkania nie musi być skomplikowana. Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach, by odpowiednio przygotować ofertę sprzedaży, ustalić dobrą cenę nieruchomości, czy prowadzić negocjacje z potencjalnym kupującym, skorzystaj z usług agenta nieruchomości, który z łatwością przeprowadzi Cię przez cały ten proces.

Istotne wiadomości