Mieszkanie z balkonem, loggią czy tarasem?

Mieszkanie z balkonem, loggią czy tarasem? – to odwieczny dylemat osób decydujących się na zakup własnego kąta. Warto zaznajomić się z różnicami, a także przyjrzeć się możliwościom, jakie dają te dodatkowe przestrzenie.

Wiele osób marzy o swoim własnym mieszkaniu, które umożliwiałoby upragniony odpoczynek i relaks. I chociaż dom z ogrodem jest celem, na który nie każdy może sobie pozwolić, to mieszkanie z balkonem jest bardziej przystępnym rozwiązaniem. Wbrew pozorom balkon, loggia lub taras, znacząco różnią się od siebie. Mimo, iż miejsca te można w dowolny sposób aranżować, to jednak każde z osobna jest odmienną, dodatkową przestrzenią w mieszkaniu lub w domu. Niezwykle istotne jest, aby przy zakupie nieruchomości dopytać, czy tego rodzaju miejsce uwzględnione jest w metrażu mieszkania, czy też nie. Często zdarza się, że w ogłoszeniach takich jak sprzedaż nieruchomości, zwłaszcza na rynku wtórnym, znajduje się opis przestronnego tarasu, tymczasem okazuje się, że mieszkanie posiada balkon lub loggię. Warto zatem zapoznać się ze specyfiką tych pomieszczeń, aby w przyszłości uniknąć rozczarowań i problemów.

Mieszkanie z balkonem, loggią czy tarasem? – ogólna charakterystyka wydzielonych, dodatkowych przestrzeni

Istotnym elementem odróżniającym balkon, czy loggię od tarasu jest ich konstrukcja oraz rozmiary. Balkon jest zewnętrzną częścią stanowiącą komponent budynku o niedużej powierzchni. W zależności od konfiguracji istnieje podział na balkony wspornikowe, podparte i podwieszane. Ten ostatni rodzaj balkonu, montowany jest przy pomocy konkretnych cięgien na ścianie budynku. Balkony nie wymagają fundamentów, a wykonane są ze stali lub drewna, jednakże są dodatkowym obciążeniem dla obiektu. Balkon podparty nie tylko posiada swój fundament, ale także jest miejscem dostawionym do budynku, nie obciążającym go. Tworzony jest ze stali, drewna i żelbetu. Balkon wspornikowy, który jest najbardziej popularny, zawiera płytę żelbetową, zakotwiczoną w ścianie lub stropie. Wykonuje się go zwykle w ścianach nośnych lub stropach kondygnacji. Typowy taras jest poziomą konstrukcją, która mieści się na parterze, piętrze lub dachu posesji. Otoczony balustradą, różni się od balkonu głównie wielkością, gdyż jest znacznie większy. Standardowa loggia natomiast stanowi część konstrukcji budynku, jednak nie wychodzi poza jego fasadę. Na górze znajduje się strop wyższego piętra, natomiast boki ograniczone są przez ściany. Wnękę, którą tworzą można zabudować lub przeszklić. Loggia podobnie jak balkon i taras ma wypoczynkowy charakter. Może być także zagospodarowana jako ogród zimowy lub po prostu dodatkowy pokój.

Wykorzystanie balkonu, loggii i tarasu

Balkony, loggie i tarasy pełnią zwykle funkcje wypoczynkowe. Te wyjątkowe przestrzenie, stworzone z myślą o komfortowym odpoczynku, urządzone są zazwyczaj w określonej aranżacji. To miejsca, gdzie mogą spotykać się bliscy i rodzina, aby pobyć ze sobą, uczcić czyjeś święto lub po prostu odpocząć. Każdą z tych dodatkowych powierzchni mieszkaniowych warto zatem uczynić wyjątkową. Klasyczny balkon zwykle posiada niewielki metraż– ogranicza to możliwości aranżacyjne. Jego otwarta konstrukcja pozwala na dostęp większej ilości światła, jednakże naraża też na wiatr i deszcz. Typowy taras ma podobne cechy, jednakże posiada dużo większy metraż, a lokalizacja na dachu daje upragnioną prywatność i tym samym większy spokój. Zabudowana loggia natomiast chroni bardzo dobrze przed czynnikami atmosferycznymi, a także  może stanowić dodatkowe pomieszczenie w domu. Niestety jej budowa ogranicza dostęp światła do innych pomieszczeń w mieszkaniu.

Wybór pomiędzy kupnem mieszkania z balkonem, loggią czy tarasem jest trudną decyzją. Wiele zależy od indywidualnych preferencji kupujących. Dla jednych niewielki balkon będzie wystarczający, natomiast dla innych – taras na dachu ze wspaniałym ogrodem. Mieszkanie z balkonem, tarasem czy loggią stało się obecnie poszukiwanym lokum na rynku nieruchomości. Miłośnicy relaksu i odpoczynku nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania bez tych wydzielonych powierzchni mieszkaniowych.

Istotne wiadomości