Nieruchomość z dobrą stopą zwrotu

Inwestowanie w nieruchomość z dobrą stopą zwrotu to jedna z popularniejszych opcji lokaty kapitału. Chwalona jest przede wszystkim za bezpieczeństwo, a także uważana za dochodowe rozwiązanie.

Obecnie zauważyć można tendencję do obniżania stóp procentowych w bankach, co nie mobilizuje do odkładania środków w depozyt bankowy. W związku z tym zarabianie na wynajmie mieszkań stało się bardzo opłacalnym i popularnym zjawiskiem. Każdy, kto dysponuje nadwyżką pieniężną zastanawia się, w jaki sposób zainwestować posiadane środki. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań – lokaty bankowe, fundusze inwestycyjne, obligacje skarbowe, czy chociażby akcje spółek giełdowych. Jednak, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, nie każda z tych inwestycji gwarantuje nadwyżkę funduszy. Niektóre rozwiązania mogą opierać się na znacznym ryzyku, a finalnie też istnieje możliwość poniesienia straty. Inwestycja w mieszkania na wynajem to jedna z najpewniejszych form inwestowania w dzisiejszych czasach.

Nieruchomość z dobrą stopą zwrotu – zalety inwestowania w lokal mieszkalny pod wynajem

Popyt na nieruchomości pod wynajem, zarówno krótkoterminowy, jak i długoterminowy, niezmiennie utrzymuje się na wysokim poziomie. Istnieje spore grono osób, których nie stać na zakup własnego lokalu mieszkalnego lub nie posiadających zdolności kredytowej. Z tych względów. zainteresowanie rynkiem lokali mieszkalnych pod wynajem, od lat nie traci na popularności. Decydując się na inwestycję w nieruchomość z dobrą stopą zwrotu, należy liczyć się z dużymi korzyściami, ale także i wadami tej transakcji. Do zalet przede wszystkim zalicza się niski poziom ryzyka, ze względu na stabilny wzrost cen nieruchomości na przestrzeni lat. Kolejną kwestią są szacowane, większe zyski z tego rodzaju inwestycji – porównując zysk z zakupu lokalu z kapitałem z pieniędzy odłożonych na lokacie. Warto także wspomnieć, że posiadanie na własność mieszkania z dobrą stopą zwrotu jest zabezpieczeniem, zarówno kapitału, jak i kredytu. Inwestycja w nieruchomość to także pasywne źródło dochodu z najmu lub dzierżawy lokalu.

Wady wynikające z inwestycji w nieruchomość z dobrą stopą zwrotu

Inwestycja w nieruchomość z dobrą stopą zwrotu niejednokrotnie wiąże się także z minusami. Przede wszystkim są to koszty poniesione już na starcie –zakup nieruchomości bez wkładu własnego jest ciężkim przedsięwzięciem. Aby móc swobodnie poruszać się i działać na rynku nieruchomości, niezbędne jest także posiadanie wiedzy w tymże zakresie i znajomość przepisów oraz norm prawnych. Kolejną kwestią utrudniającą podjęcie decyzji odnośnie inwestycji w nieruchomość jest długi okres jej zwrotu. Zakup mieszkania na wynajem, przyjmując standardowe ceny i poziom czynszów, powinien zwrócić się w ciągu kilku lat. Naturalnie można proces ten przyspieszyć lub spowolnić, w zależności od kosztów zakupu nieruchomości i opłat, które zostaną ustalone z najemcą. Obliczenie czasu zwrotu poczynionej inwestycji, wymaga dokładnego i rzetelnego rozeznania w kosztach. Może zdarzyć się tak, że mieszkanie nie będzie wynajmowane przez dłuższy czas. Należy także uwzględnić wszelkie wydatki poniesione w wyniku remontu lub odświeżania nieruchomości, a w przypadku posiadania kredytu hipotecznego, należy uwzględnić jako koszt, ratę tego kredytu.

Wpływ pandemii na rynek nieruchomości

Wbrew powszechnym obawom pandemia COVID-19 nie zastopowała rynku mieszkaniowego. Wprowadzenie niskich stóp procentowych w bankach, spowodowało wzrost zainteresowania inwestorów, aktywami budowlanymi, w które mogliby zainwestować. W dalszym ciągu nieruchomości są popularną i najczęściej wybieraną formą inwestowania funduszy. Obecnie zauważa się trend, polegający na budowaniu mikro apartamentów. Są to małe kawalerki na wynajem dla firm, w wyjątkowo korzystnych lokalizacjach. Wprowadzone obostrzenia, lockdown, przejście na pracę zdalną i zakaz przemieszczania się, zmusiły Polaków do szukania mieszkań na wynajem blisko miejsca pracy. W związku z powyższym, w dużych aglomeracjach miejskich nieustannie powstają nowe inwestycje dedykowane wynajmowi.

Nieruchomości pod wynajem krótko lub długoterminowy, powszechnie uznawane są za stabilne źródło dochodów. Warto zaznajomić się z korzyściami i problemami, wynikającymi z tego rodzaju inwestycji w nieruchomość z dobrą stopą zwrotu, zanim podejmie się decyzję w kwestii zakupu mieszkania na ten cel.

Istotne wiadomości