Podejmując decyzję odnośnie inwestycji funduszy na rynku nieruchomości, często można spotkać się z wątpliwościami, czy inwestycja w zakup mieszkania to dobra lokata kapitału? Warto zaznajomić się z tym obszernym tematem, aby uniknąć wszelkich niedogodności.
Inwestycja kapitału to ważne przedsięwzięcie. Odpowiednie, mądre zarządzanie funduszami, powinno przynosić dochód. Od dłuższego czasu lokowanie kapitału w zakup mieszkania, uznawane jest za jeden z bezpieczniejszych rozwiązań inwestycyjnych. Decydują się na takie wyjście osoby, którym nie przeszkadza długotrwałe lokowanie swoich funduszy, a możliwość swobodnego dostępu do swojego mieszkania jest dla nich znacząca. To, jaki zysk można będzie uzyskać z lokalu mieszkalnego na wynajem, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim są to lokalizacja nieruchomości, jej układ i metraż, a także cena.
Czy inwestycja w zakup mieszkania to dobra lokata kapitału? – jak się przygotować do inwestycji?
Istotną kwestią dotyczącą wyboru lokalu pod wynajem jest jego lokalizacja. Nieruchomość znajdująca się w centrum większej aglomeracji miejskiej, w bliskiej odległości od sklepów i punktów usługowych, a także z dostępem do komunikacji miejskiej, z pewnością będzie gwarancją ogromnego zainteresowania potencjalnych najemców. Taka inwestycja w nieruchomość niezależnie od sytuacji na rynku, z pewnością zawsze przynosić będzie odpowiednie korzyści finansowe. Poszukując wyjątkowego lokalu mieszkalnego, warto także zwracać uwagę na ceny. Rynek nieruchomości rozwija się w sposób niezwykle dynamiczny, dlatego też warto być na bieżąco i wyczekiwać okazji. Im bardziej korzystna cena zakupu, tym czas zwrotu inwestycji będzie krótszy. Decydując się na zakup większej ilości mieszkań, czyli zakup pakietowy, można uzyskać u dewelopera indywidualną, atrakcyjną cenę. Potencjalny nabywca, przeglądając liczne ogłoszenia, zainteresowany jest także układem pokoi –warto zadbać w trakcie aranżacji o przestronne, funkcjonalne wnętrza, urządzone w nowoczesnym stylu. W przypadku decyzji dotyczącej najmu mieszkania dla studentów, warto skupić się na lokalach kilku pokojowych, które pozwolą czerpać większe zyski, dzięki zwiększonej liczbie osób, mieszkających w jednym lokalu.
Ryzyko wynikające z inwestycji w lokal mieszkalny pod wynajem
Decydując się na inwestycję w nieruchomość pod wynajem, należy liczyć się z pewnymi niedogodnościami. W początkowej fazie najmu może zaistnieć problem ze znalezieniem najemcy. Dlatego warto w momencie planowania tego przedsięwzięcia, określić grupę docelową, mogącą zainteresować się danym lokalem mieszkalnym. Należy także przygotować się na taką ewentualność, jak przestój w wynajmie zakupionej nieruchomości. W obecnym czasie zjawisko to występuje dosyć często –w wyniku wprowadzonych obostrzeń oraz lockdownu, studenci powrócili do swoich rodzinnych domów, gdzie mogli kontynuować dalszą naukę zdalną, natomiast osoby pracujące przeniosły się do mieszkań bliżej swoich zakładów pracy. W przypadku decyzji w kwestii, jaką jest zakup nieruchomości pod inwestycję, często pojawia się także dylemat- zakup na rynku pierwotnym czy wtórnym? Aby wybrać właściwie, należy rozważyć zalety i wady obu tych rozwiązań. Do zalet rynku wtórnego z pewnością należy gotowość sprzedawanych mieszkań do zamieszkania. Niemniej jednak duża liczba tych lokali jest w stanie do remontu, ponadto w grę wchodzi starsze budownictwo i często obniżony standard. Na korzyść przemawia także dostępność tych nieruchomości praktycznie od ręki, a także kwestia umeblowania, które często znajduje się w danym lokum. W przypadku rynku pierwotnego, mieszkania nie wymagają remontu, ale są jednak w stanie deweloperskim, więc potrzebne jest wykończenie wnętrza od podstaw. To daje z kolei możliwość wykorzystania nowoczesnych technologii i udogodnień, co ma duże znaczenie. Warto także pamiętać, że na lokale tego typu trzeba czekać, gdyż w większości przypadków, w momencie sprzedaży są one w trakcie budowy.
Inwestycja w zakup mieszkania to przede wszystkim bezpieczna forma lokowania funduszy. Warto jednak przed jej realizacją zastanowić się nad odpowiednią grupą docelową, a także zaplanować lokalizację nieruchomości, cenę oraz wstępnie określić metraż.