Na co zwrócić uwagę przy remoncie mieszkania?

Na co zwrócić uwagę przy remoncie mieszkania, by cały proces przeszedł sprawnie i bez większych niespodzianek? Warto zapoznać się wcześniej z kilkoma cennymi wskazówkami.

Zanim przystąpisz do działań takich jak remont mieszkania, warto byś sporządził plan. Powinien on obejmować zakres prac, które mają zostać wykonane w danym lokalu. Należy też określić budżet, jaki chciałbyś przeznaczyć na całość przedsięwzięcia. Podczas wyceniania poszczególnych etapów procesu, jakim jest remont nieruchomości, dobrze jest skorzystać z pomocy fachowców- można skontaktować się z profesjonalną firmą remontową, której przedstawiciel z pewnością określi, jakiego rzędu kosztów należy się spodziewać.

Na co zwrócić uwagę przy remoncie mieszkania? -niezbędne dokumenty

Jeżeli już określiłeś zakres prac budowlanych, dotyczących działań takich jak remont mieszkania, powinieneś sporządzić harmonogram ich wykonania. W pierwszej kolejności realizowane są tak zwane „ciężkie prace”, czyli wszystko, co związane jest na przykład z wymianą drzwi, okien, montażem lub demontażem ścian, podwieszaniem sufitów. Upewnij się, czy nie wymagają one pozwolenia na budowę lub zgłoszenia ich do odpowiednich organów administracyjnych. Z pewnością tak będzie podczas ingerencji w ściany konstrukcyjne budynku, tak zwane nośne. Zupełnie inaczej jest podczas stawiania, przesuwania, czy demontażu ścianek działowych- takie prace określane są jako bieżąca konserwacja, do której nie są potrzebne pozwolenia. Sytuacja wygląda podobnie podczas wymiany okien. Jeżeli nie ma potrzeby ingerencji w konstrukcję budynku, nie jest również wymagane na takie prace zezwolenie. Jeśli jednak budynek jest objęty ochroną konserwatora zabytków, pod żadnym pozorem nie można tego wszystkiego wykonać bez jego zgody. W czasie realizowania procesu takiego jak remont nieruchomości należy mieć również na uwadze komfort sąsiadów. Planując głośne prace budowlane warto dostosować godziny ich trwania do regulaminu obowiązującego w budynku. Z pewnością należy umieścić na klatce schodowej informację o planowanych działaniach takich jak remont mieszkania i o czasie jego trwania.

Remont nieruchomości i wymiana instalacji

Remont mieszkania najczęściej wiąże się również z wymianą instalacji wodnych, kanalizacyjnych, gazowych czy elektrycznych. Jeżeli istniejące w domu instalacje są przestarzałe, warto to zrobić chociażby dlatego, by uniknąć konieczności skuwania nowych kafelków, czy świeżo pomalowanych ścian, w przypadku ewentualnej awarii. Dobrze jest też skontaktować się wcześniej ze spółdzielnią lub zarządcą budynku i ustalić, czy były lub będą wymieniane piony kanalizacyjne lub grzejniki. W trakcie trwania działań takich jak remont nieruchomości i dokonywania wymiany instalacji, bardzo ważne jest sporządzenie dokładnej dokumentacji dotyczącej tego procesu. Posiadanie jej ułatwi w przyszłości usuwanie wszelkich usterek. W przypadku wymiany, modyfikacji instalacji gazowej należy korzystać wyłącznie z usług profesjonalnej firmy, która posiada stosowne uprawnienia. Wszelkie zmiany powinny być zakończone sprawdzeniem szczelności tej instalacji, co jest niezbędne dla bezpieczeństwa mieszkańców budynku.

Remont w mieszkaniu- prace wykończeniowe

Najprzyjemniejszą częścią każdego remontu mieszkania są prace wykończeniowe. Wtedy zaczyna być widoczny efekt wszystkich działań. Prace wykończeniowe obejmują między innymi proces kładzenia podłóg, czyli paneli lub płytek podłogowych czy kafelków na ścianach. W ich zakres wchodzi również położenie na ścianach gładzi i ich malowanie, co należy wykonać w pierwszej kolejności, by zminimalizować ryzyko uszkodzenia, czy ubrudzenia nowych podłóg. Na koniec można zająć się montowaniem baterii, armatury łazienkowej, zlewów, sanitariatów a także gniazdek, czy włączników elektrycznych. Gdy remont nieruchomości jest zakończony, można zacząć się cieszyć nowym, wymarzonym mieszkaniem.

Jeżeli obawiasz się, że nie podołasz całości przedsięwzięcia, jakim jest remont mieszkania, warto byś skorzystał z usług profesjonalnej firmy, która zajmie się tym procesem kompleksowo, od przygotowania koncepcji, poprzez nadzorowanie robót, aż po odbiór wszystkich prac.

Istotne wiadomości