Umowa z pośrednikiem – otwarta czy na wyłączność?

Decydując się na współpracę z biurem nieruchomości, warto sprawdzić kwestię taką, jak umowa z pośrednikiem – otwarta czy na wyłączność? Opłaca się przeanalizować korzyści oraz wady wynikające z obydwu rozwiązań i wybrać to, które będzie najbardziej odpowiadało danym oczekiwaniom. 

Korzystając z profesjonalnej pomocy pośrednika sprzedaży nieruchomości, pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest podpisanie umowy. Samodzielna sprzedaż mieszkania lub domu wiąże się z pewnymi przeszkodami – przede wszystkim niedoszacowaniem wartości nieruchomości, angażowaniem czasu lub ustaleniem zbyt wysokiej ceny, co znacząco przedłuża proces poszukiwania kupca. Zlecając pracę tę pośrednikowi, warto mieć na uwadze, że ważnym dla niego aspektem staje się wycena nieruchomości, narzucona przez sytuację na rynku, a także standard oraz stan mieszkania. Pośrednikowi zależy na, jak najszybszej sprzedaży nieruchomości w korzystnej cenie, gdyż od tego zależy jego prowizja. Warto rozważyć tego typu usługę, gdyż sprzedaż lokalu mieszkalnego z pomocą wykwalifikowanego pośrednika jest o wiele szybsza i skuteczniejsza. 

Umowa z pośrednikiem – otwarta czy na wyłączność? Czym jest umowa otwarta?

Właściciel mieszkania ma możliwość podpisania z pośrednikiem umowy otwartej lub na wyłączność. Powszechnie utarło się, że ten drugi typ jest mniej korzystny. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Umowa otwarta zawierana jest wówczas, gdy sprzedający podpisuje ją z kilkoma pośrednikami. W przypadku sprzedaży nieruchomości, prowizję otrzymuje ten, który pomoże sprzedać ją pierwszy. Z oczywistych względów zaangażowanie w promocję i wystawianie oferty jest w takim rozwiązaniu mniejsze. Ten model współpracy jest jednak najczęściej spotykany na polskim rynku. Prowizja pośrednika, zawarta w umowie otwartej i na wyłączność, wyliczana jest, jako procent od wysokości wartości nieruchomości, sprzedawanej lub kupowanej – zwykle procent ten mieści się w przedziale od dwóch do pięciu. Do prowizji za sprzedaż należy zawsze doliczyć wysokość podatku VAT. Warto zaznaczyć, że w przypadku samodzielnej sprzedaży nieruchomości przez właściciela mieszkania, nie ma on obowiązku płacenia prowizji pośrednikowi nieruchomości, jeśli miał z nim podpisaną umowę otwartą, pod warunkiem, że osoba, która chce nabyć lokal, nie była wyszukana wcześniej przez pośrednika.

Czy umowa na wyłączność jest korzystniejszym rozwiązaniem?

Umowa na wyłączność to zobowiązanie do pomocy w sprzedaży nieruchomości, tylko tego pośrednika, z którym ją zawarto. Nie ma możliwości zawarcia umów na wyłączność z kilkoma biurami nieruchomości jednocześnie. Umowa ta, podobnie jak otwarta, powinna zostać sporządzona w formie pisemnej i podpisana przez obie strony. Porozumienie na wyłączność, a także umowa otwarta muszą zawierać podstawowe dane stron tj. dane klienta, dane pośrednika – opcjonalnie numer licencji, dane nieruchomości, czas obowiązywania umowy, jej cel, upoważnienie dla pośrednika, zakres zobowiązania oraz kwestię wynagrodzenia pośrednika i obowiązujące przepisy RODO. Do głównych zadań klienta należy przede wszystkim dostarczenie potrzebnej dokumentacji, umożliwienie oglądania nieruchomości przez potencjalnych kupców w przypadku sprzedaży, a w przypadku kupna -uczestniczenie w weryfikacji proponowanych przez pośrednika nieruchomości. Natomiast po stronie pośrednika leżą zadania uwzględnione w podpisanej umowie – m.in. home staging czyli profesjonalne przygotowanie nieruchomości, do wykonania zdjęć i dołożenie wszelkich starań, by jak najszybciej nastąpiła sprzedaż lub zakup wskazanej nieruchomości. Do innych obowiązków przedstawiciela biura nieruchomości należy dbanie o kwestie notarialne, promowanie oferty sprzedaży, a także kontrolowanie stanu prawnego lokalu. Ogromnymi zaletami umowy na wyłączność są m.in. szansa na uzyskanie wyższej ceny za nieruchomość, dopracowane szczegółowo ogłoszenie, docierające bezpośrednio do potencjalnych kupców, zdecydowanie większy zasięg zawiadomienia o sprzedaży, a także fachowa obsługa notarialna transakcji.

Jeśli ktoś ma dylemat w kwestii podpisania umowy otwartej bądź na wyłączność, to zdecydowanie powinien podpisać tę drugą, ponieważ opcja ta jest korzystniejsza. Umowa na wyłączność jest bardziej skuteczna – transakcje oparte o umowy na wyłączność są finalizowane szybciej niż te podlegające otwartej umowie.

Istotne wiadomości